Коли чекати першого цього року ламбіка?

Влітку. Люди, будьте людьми: кислі елі – це літні напої. Тож, чекайте літа! А як воно прийде, то завітайте до будь-якого великого супермаркету і купіть вже собі пляшку того бельгійського компоту. А “Станіславська Гальба” варить пиво. Справжнє пиво для справжніх друзів.

Ламбік: пиво від природи

Один з найбільш загадкових і екзотичних сортів європейського пива – це бельгійський Ламбік. Деякі поціновувачі навіть цілком серйозно пропонують вважати Ламбік окремим видом напоїв. Десь між пивом та вином.

Lambic (Ламбік) – пшеничне пиво природного бродіння, що зазвичай відносять до кислих елів. Для зброджування і ферментації ламбіку не використовують жодних штучних культур дріжджів – виключно природні, що містяться в повітрі і самій сировині. Через це, до речі, Ламбік є сезонним пивом: ферментація (на відкритому повітрі) відбувається лише в період жовтень-травень, в літні місяці можливість попадання в продукт небажаних бактерій з навколишнього середовища зростає багаторазово.

Назва Ламбік ймовірно походить від назви містечка Лембек (Lembeek). Витримувати це пиво, як і хороший віскі, вважають за краще в старих дубових бочках – молоду деревину використовувати не бажано, щоб не зіпсувати смак напою. Наразі, однак, поширення набувають звичайні сталеві резервуари з додаванням дерев’яної стружки.

Через особливості виробництва, пиво Ламбік має сухий, дещо кислуватий смак, трохи нагадуючи молоде яблучне вино, широко відоме як сидр. Міцність Ламбіку в залежності від сорту становить 4-7%.

Традиції виробництва Ламбіку налічують вже майже 500 років, ореол його виробництва (через особливі вимоги до необхідних мікроорганізмів: Brettanomyces bruxellensis і Brettanomyces lambicus, які викликають бродіння) істотно обмежено. Справжні сорти Lambic наразі варять лише у західних передмістях столиці Бельгії, Брюсселя і в сусідньому регіоні Pajottenland, в долині річки Сенна. Ніби там якесь особливе повітря, що дає змогу насичувати затор мікроорганізмами, необхідними для бродіння Ламбіку. Широко гуляє гарна байка про особливих брюсельських павуків, що разом із павутинням потрапляють до бочок із Ламбіком і вносять свою частку у створення цього напою. Як би там не було, але за межами традиційних районів виробництва відтворити технології природнього бродіння Ламбіку досі нікому не вдалося. Отакої!

Типи пива Ламбік:

– Традиційний (100%) Ламбік – сухе, кисле і каламутне (cloudy) пиво, не газоване. Зустрічається досить рідко, найчастіше використовується в якості основи для приготування інших сортів Ламбік. Витримка в пляшці зазвичай становить близько 3 років.

– Гьоз (Gueuze). Суміш молодого (однорічного) Ламбіку з більш старими (2-3 роки). Після змішування має витримуватися в пляшках щонайменше рік. Ця витримка дозволяє розвинутися газації (Gueuze іноді називають «шампанським пивом»), і в той самий час надає напою більш бурштиновий золотистий колір. Крім традиційного Gueuze (що не містить цукру) існує і його набагато більш поширена (підсолоджена) версія.

– Фаро (Faro). Суміш Ламбіку з іншими сортами легшого і молодшого пива плюс додавання цукру, іноді трав. Має кисло-солодкий смак.

– Фруктовий Ламбік. Пиво з додаванням будь-яких ягід (кислої вишні, малини, чорної смородини, винограду, суниці, морошки або чорниці), сиропу з цих ягід або фруктів (персиків, яблук, бананів, абрикосу, лимону тощо). Додавання в Ламбік фруктових або ягідних інгредієнтів викликає повторне бродіння: після його завершення отриманий продукт фільтрується і розливається по пляшках. Має вже солодкувато-кислий смак. Найбільш популярними варіаціями такого Ламбіку є Крік (Kriek) з кислої вишні мореллос, яка родить в околицях того ж Брюсселя, або фрамбуаз (Framboise) з малини.

Броварня “Станіславська Гальба”, звичайно, не в змозі зварити справжній Ламбік, оскільки знаходиться дещо далеченько на схід від Брюсселю. Хочте вірте, хочте ні – але досі справжній Ламбік поза регіоном Брюсселю не вдавалось зварити нікому, навіть найкрутішим броварям.

Втім, існують багато зауважень, від доволі авторитетних крафтових пивоварів, про те, що міф про георграфічну унікальність Ламбіку – це лише вдалий маркетинг. В Ірландії та США пивоварам чудово вдається відтворювати процес дикого бродіння і варити пиво нічим не гірше за бельгійські сорти.

Крім того, є рецепти підкислювання хмелю, штучного старіння хмелю, а також сьогодні напрацьована й технологія внесення бактерій Pediococcus damnosus, Brettanomyces lambicus, Brettanomyces bruxellensis та Pediococcus cerevisiae не з повітря. Тож зварити псевдо-Ламбік можна і в наших Палестинах.

Ми зазвичай навесні варимо невеличку партію молодого псевдо-Ламбіку. Це легкий напій на основі світлого двухрядного ячмінного солоду та несоложеної м’якої білозірної пшениці. Напій визріває типово за три місяці і… Не варто шукати його у продажу, зазвичай Станіславський Ламбік розходиться “між своїх”. Втім, не сумуйте, навіщо Вам той кислий компот? Краще пийте справжнє пиво. Для справжніх друзів!

Один коментар до “Коли чекати першого цього року ламбіка?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *