360-й день народження Станіславського броварства

Так, друзі! Вже 359 років поспіль діє “ліцензія”, видана Анджеєм Потоцьким містянам Станіславова на будівництво броварен, варіння та продаж пива, тощо.

Сталося це 7 травня 1662 року. Саме цього дня коронний обозний Анджей Потоцький виписав привілей про надання місту Станіславов Магдебурзького права.

Протягом двох років місто-фортеця активно ся розбудовувало на землях старовинних сіл Заболоття та Княгинина. Під керівництвом архітектора Франсуа Корассіні з Авіньйона та пильним оком Анджея Потоцького у рекордно стислі терміни було збудовано міський замок, ратушу, зведено бастіони, стіни, редути та перші міські споруди. Коли на Галицьку та Тисменицьку брами було навішано пудові чавунні ланцюги та запори, прийшов час перевести подих. Анджей нарік місто на честь свого татка, великого коронного гетьмана Речі Посполитої та воєводи Краківського Станіслава “Ревери” Потоцького і дозволив містянам святкувати, а сам сів писати новоствореному місту привілей.

Зокрема у документі з’явилися і такі рядки: “На передмісті дозволяю будувати броварні, солодовні, винниці, фільварки, на що кожному будуть виділені ділянки. Даю свободи на сівбу, городи, поля, всяку торгівлю, шинки, варіння пива, ситіння меду, гнання горілки, продаж їх та інших речей…” Цим же привілеєм затверджувався податок – “від варіння пива з мірою – п’ять злотих”.

Відомо, що надання містянам привілеїв візувалось верховною владою, тож, грамота про підтвердження Магдебурзького права для Станіславова, підписана королем Яном ІІ Казимиром, прибула до міста аж у серпні 1663 – це ще й не дуже й довго, за мірками того часу. На честь такої події містяни радо підняли келихи із горілкою власних винокурень та гальби із місцевим пивом. То ж, запам’ятайте цей день – 7 травня 1662 року, 359 років тому, розпочиналась історія станіславського пивоваріння.

І сьогодні ми радо святкуємо вже 360-й день народження Станіславського броварства. Гальби до гори́!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *